Projekt Erasmus+ Spin for Well-being: Active lifestyles through therapeutic TT for individuals with Neurodegenerative diseases (SWAN)
Na razpisu ERASMUS-SPORT-2024 je bil uspešen konzorcij v katerega je vključena tudi Fakulteta za šport. V projekt z naslovom: » Spin for Well-being: Active lifestyles through therapeutic TT for individuals with Neurodegenerative diseases (SWAN), ki je namenjen razvoju in izvajanju programov namiznega tenisa za zdravje (TT4H), prilagojenih posameznikom z nevrodegenerativnimi boleznimi, je vključenih sedem organizacij: poleg UL, Fakultete za šport so vključene še Hellenic Sports Club for Physically Disable People, ITTF Foundation, KTG research & Inovation Ltd, Foundation Compassion Alzheimer Bulgaria, Federation Francaise de Tennis de Table in Associacion de familiares de enformes de Alzehimer de Leon. S spodbujanjem strukturiranih intervencij, usposabljanjem strokovnjakov in ozaveščanjem si projekt prizadeva izboljšati dobro počutje in socialno vključenost prizadetih posameznikov.
Za nevrodegenerativne bolezni (NDD) je značilna progresivna degeneracija strukture in delovanja živčnega sistema. Med najpogostejšimi sta Alzheimerjeva bolezen in Parkinsonova bolezen, ki predstavljata pogoste simptome, kot sta izguba spomina in kognitivni upad pri Alzheimerjevi bolezni ter tresenje in motorične motnje pri Parkinsonovi bolezni. Raziskave kažejo, da telesna vadba ne le zmanjša tveganje NDD, ampak lahko tudi upočasni napredovanje po diagnozi. V zadnjih letih se namizni tenis pojavlja kot potencialna terapevtska/nefarmakološka oblika vadbe za NDD. Zaradi svoje dinamične narave, stimulacije, ki jo zagotavlja na kognitivni in motorični ravni ter interaktivnih in socializacijskih vidikov, je namizni tenis stroškovno učinkovit, prijeten in dostopen šport. Namen tega projekta je oblikovati, izvajati in ovrednotiti strukturiran intervencijski program namiznega tenisa za posameznike z NDD, spodbujati socialno vključenost, enake športne možnosti in spodbujati telesno dejavnost, ki krepi zdravje. Poleg tega si pobuda prizadeva izobraževati negovalce, trenerje in druge člane skupnosti o boleznih in morebitnih koristih namiznega tenisa s končnim ciljem oblikovanja smernic za učinkovito izvajanje programov, ki temeljijo na namiznem tenisu, na lokalni in nacionalni ravni. Raznolik konzorcij, vključno z namiznoteniškimi klubi, zvezami, univerzami, nevladnimi organizacijami in ponudniki tehnologije, bo sodeloval pri tej pobudi za izboljšanje dobrega počutja tistih z NDD.
Člani projektne skupine so konec januarja opravili t.i. »kick-off meeting, ki je potekal na daljavo, vodil pa ga je Konstantinos Siachos, glavni koordinator in vodja programa pri Hellenic Sports Club for Physically Disable People. V začetku februarja je g. Siachos obiskal Slovenijo in se srečal s prof. dr. Kondričem. Na srečanju sta predstavnika obeh organizacij naredila pregled aktivnosti, ki jih je prof. Kondrič izvajal v teku svojega 11-letnega vodenja znanstvene in medicinske komisije pri Mednarodni namiznoteniški zvezi. Bogate izkušnje in predvsem zaključki aktivnosti, ki so bile izvajane v okviru znanstvene in medicinske komisije, so dobra popotnica za aktivno vključevanje bolnikov z NDD boleznimi v Sloveniji v programe namiznega tenisa.
Projekt SWAN je namenjen promociji bolj zdravega in aktivnega načina življenja skozi terapevtske programe namiznega tenisa. Da bi to dosegli, bodo prizadevanja projektne skupine za komuniciranje in razširjanje rezultatov projekta usmerjena na dve ključni skupini:
Primarna
- Posameznike z NDD in njihove družine
- Športni klubi, trenerji in kineziologi
- Zdravstveni delavci in raziskovalci
- Akademski inštituti, zdravstvene organizacije, bolnišnice in univerze
- Skupine za zagovarjanje pravic bolnikov
Sekundarna
- Splošna populacija
- Odločevalci v politiki
- Evropske zdravstvene in športne organizacije
Projektna skupina je že sestavila in oddala načrt komuniciranja in razširjanja informacij in rezultatov projekta SWAN. Dokument je sestavni del zagotavljanja dosega in dolgoročnega učinka projekta. S strateškim usmerjanjem izsledkov projekta, digitalno prisotnostjo, vključevanjem deležnikov in udeležbo na ključnih dogodkih bo projekt uspešno promoviral terapevtski pristop vadbe namiznega tenisa za bolnike z nevrodegenerativnimi boleznimi. Z nenehnim spremljanjem in prilagajanjem strategij bo SWAN zagotovil trajno sodelovanje in prenos znanja ter tako podpiral prihodnje raziskave in izvajanje.
Informacije o projektu so dostopne na: https://www.swan-erasmus.eu/
Facebook: SWAN Erasmus+ Sport Project
Contact: Marina Nasika | swan.paska@gmail.com
![]() | ![]() | ![]() |
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.